• Huvudsponsorer

Malte Setkov lämnar Redhawks

19 juli 2021 10:00

Den danske backen Malte Setkov lämnar Redhawks efter sammanlagt sju säsonger i klubbens junior- och elitverksamhet. 22-åringens karriär fortsätter istället på annat håll. – Vi önskar Malte all lycka framöver, säger Malmö Redhawks sportchef, Patrik Sylvegård.


I dag står det klart att Malte Setkov, 22, lämnar Redhawks. Den drygt två meter långe backen anslöt för spel i klubbens U16-lag 2014 och han har hunnit med att representera Redhawks i 69 tävlingsmatcher på seniornivå, på vilka han noterats för fem mål och fem assist.

Nu väntar en fortsättning på annat håll för Malte Setkov.

– Vi vill passa på att tacka Malte för hans tid i klubben samt hans insatser för Malmö Redhawks och vi önskar honom all lycka framöver, säger Malmö Redhawks sportchef, Patrik Sylvegård.