Sista säsongen för Martin Filander
Publicerad:

Martin Filander har varit en viktig del av Redhawks ledarstab sedan starten av säsongen 2016-17. Nu står det dock klart att Filanders karriär fortsätter på annat håll efter den innevarande säsongen. – Hoppas att min sista tid i klubben blir den bästa, säger Filander bland annat.
Martin Filander gör sin fjärde säsong som assisterande tränare för Redhawks. Det blir också den sista, åtminstone under denna sejour i klubben. Efter säsongens slut lämnar Filander Malmö Redhawks.
– Jag har haft fantastiska år i klubben och hoppas självklart att den sista tiden blir den absolut bästa. Det är med glädje jag fortsätter sträva efter framgång här tillsammans med underbara spelare och ledare i en klubb som ligger mig varmt om hjärtat. Men efter denna säsong hungrar jag efter en ny roll med nya utmaningar, säger Filander själv i en kommentar.
{!A} {!B}