Redhawks stängdes ner helt i Norrbotten

Publicerad: 2022-12-10
Redhawks lyckades inte skapa målchanser i kvällens match. Hemmalaget Luleå var ramstarka i defensiven och stängde ner Redhawks, som fick lämna planen utan vare sig mål eller poäng.

Det skulle inte bli Redhawks kväll i Luleå. Hemmalaget fick istället fira Jan Sandströms tröjhissning.

I en öppningsperiod som var så gott som fri från målchanser så lyckades Luleå ändå hitta rätt två gånger om, något som kom att symbolisera kvällens match.

När underläget snabbt växte till tre via ett powerplaymål i början av tredje, då var uppförsbacken väldigt brant. Den andra perioden gick dessutom helt och hållet i Luleås favör, som både skapade möjligheter att utöka ytterligare, samtidigt som de helt stoppade Redhawks från offensiva hot.

Fyran kom också dryga minuten före den andra pausvilan och matchen var avgjord.

Den tredje perioden spelades sedan av och Redhawks får nu gå på julledighet som innehavare av den sista platsen i SHL-tabellen. Tre poäng skiljer upp till närmaste lag, fyra upp ovanför strecket och fem till en slutspelsplats.

Nästa match spelas hemma i Malmö Arena, på annandag jul, när Frölunda står för motståndet.

MATCHFAKTA, SHL Luleå vs. Redhawks 4-0 (2-0, 2-0, 0-0)

6:03 1-0 Jonathan Andersson (Engsund, Connolly)
10:35 2-0 Leo Komarov (Connolly, Andersson) PP1

25:50 3-0 Konstantin Komarek (Brännström, Gustafsson) PP1
38:48 4-0 Jonas Berglund (Sellgren, Andersson)

Skott: 28-10 (6-5, 17-2, 6-3)
Publik: 6 150 personer (Coop Norrbotten Arena)

{!A} {!B}

Christian Winnberg