designelement

Malmö Redhawks logotyp



Stadium

NikeBauer

designelement
designelement
designelement
designelement Intern länk: Startsidan designelement NyheterKlubbenA-LagetUngdomMarknadBiljetterShop
designelement designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement

Malmö Redhawks U16-lag vann Scandinavium Cup

Scandinavium Cup är en av Sveriges bästa julcuper med många bra lag. Cupen spelade som en rak serie med sex deltagande lag, Malmö Redhawks, Frölunda, Huddinge, Färjestad, Västerås och Team Mission som är ett blandlag av spelare från södra Sverige. Därefter väntade semi- och finalspel för de bästa lagen.

Malmö inledde tungt och åkte direkt på två förluster mot Färjestad, 2-4, och mot Huddinge, 1-3. Men man spelade ändå en bra hockey med mycket puckinnehav och ett spelmässigt övertag, mot framförallt Huddinge.

Men killarna fortsatte att gnugga på och tålamodet gav resultat. Vi tog oss till semifinal mot Huddinge efter vinster över Västerås, 3-1, Frölunda, 4-0 och mot Team Mission, 4-2.

I semifinalen ställdes vi alltså åter mot Huddinge och nu tog vi en välförtjänt revansch och vann med klara 4-1.

I finalen mötte vi Team Mission, en match som vi vann med 4-0.



Detta kändes givetvis jättekul och vi är stolta över killarnas inställning, kämpavilja och spel.

Text: Jonas Molin
designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement
designelement designelement 











Uppdateras av Leap | Design av Kapacitet