2012-02-18 20:41
Gårdagens straffseger mot IK Oskarshamn är nu historia. Nu gäller det att blicka framåt mot nya utmaningar - och resan i morgon, söndag, väntar ny match när serieledande Örebro HK kommer på besök.
Efter speluppehållet har Malmö Redhawks matchats hårt. Morgondagens drabbning hemma mot Örebro blir den tredje på blott fem dagar. Trots det hårda matchandet har Malmö Redhawks fortsatt att vinna. I går bärgades en straffviktoria i Arena Oskarshamn och Redhawks har nu ett bra utgångsläge i kampen om en plats till Förkvalserien. Avståndet ner till de närmast jagande lagen, IK Oskarshamn och Södertälje SK, är nu tre poäng. Samtidigt har Mora tappat mark och har fem poäng upp till Redhawks.
Nu gäller det dock att fokus snabbt läggs på morgondagens match. Serieledande Örebro kommer på besök och Malmö Redhawks jagar sin tredje raka seger. Närkingarna kommer från ett tungt nederlag i Ljungby, där hemmalaget Troja i går vann med förkrossande 5-1 - och Örebro lär inte vara intresserade av att vara med om något liknande i morgon.
Senast Örebro var på plats i Malmö Arena bjöds på publiken på en rafflande tillställning. Gästerna låg då hela tiden ett steg före rent målmässigt, men under slutminuterna förmådde Malmö Redhawks att vända matchen. Morten Green och Linus Klasen hittade rätt var sin gång inom loppet av 14 sekunder och såg till att segern gick till Malmö.
Alla skolungdomar går in gratis på morgondagens match. Biljetten hämtas ut på Ticnets kontor från klockan 14:00 mot uppvisande av CSN-/Mecenat-/studentkort.
Av:
Christian Winnberg
Foto:
Bildbyrån (Arkivbild)