designelement

Malmö Redhawks logotyp



Stadium

NikeBauer

designelement
designelement
designelement
designelement Intern länk: Startsidan designelement NyheterKlubbenA-LagetUngdomMarknadBiljetterShop
designelement designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement

Stepanek gjorde idag sitt första ispass med Malmö

Meningen var att Malmö Redhawks nyförvärv, Martin Stepanek, skulle komma imorgon onsdag, men sent igår kväll fick Sportchefen, Peter Andersson, ett samtal från klubbens nye back. Då stod han på Kastrup och var sugen på att komma till Malmö på en gång. Peter hoppade i bilen och körde över bron för att hämta hit honom.

Imorse fick han sen träffa laget och på dagens isträning bildade Stepanek backpar tillsammans med Lubomir Sekeras. Denna kombination är inte på något sätt spikad, men det verkar kunna bli ett bra ”par”, inte minst med tanke på att de förstår varandra, vilket givetvis är en fördel.

Martin Stepanek och Lubomir Sekeras bildade backpar på dagens träning.

Det saknades en hel del spelare på dagens träning. Johan Björk vilade tillföljd av den hjärnskakning han ådrog sig i fredagens match mot Almtuna. Savage kör fortfarande rehab, det samma gäller Kangasniemi. Janne Öberg och Johan Forsberg stod också över dagens ispass på grund av sjukdom.

Stepanek verkade trivas bra tillsammans med sina nya lagkamrater. Stalle gjorde sitt bästa för att han skulle känna sig välkommen.

Glada miner, som alltid, från Stalle, här tillsammans med Stepanek.
 
Foto: Tommy Glanrup



designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement
designelement designelement 











Uppdateras av Leap | Design av Kapacitet