designelement

Malmö Redhawks logotyp



Stadium

NikeBauer

designelement
designelement
designelement
designelement Intern länk: Startsidan designelement NyheterKlubbenA-LagetUngdomBiljetterShopMarknad
designelement designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement

Redhawks vann första träningsmatchen

"Seger är seger, och det var rättvist" tyckte Lars "Osten" Bergström efter att Malmö Redhawks besegrat IK Oskarshamn med 2-1 på hemmaplan, och de cirka 800 åskådarna höll garanterat med.

Lagen

Malmö Redhawks:
Målvakter: Corey Hirsch (Oskar Alsenfelt)
Backar: Frederik Hentze (J20), Johan Björk, Miska Kangasniemi, Edvin Frylén, Jonathan Coleman, Henrik Broman (J20), Johan Norgren samt Johannes Reichel.
Forwards: Kim Staal, Jan Öberg, Johan Forsberg, Marcus Magnertoft, Andreas Thuresson (J20), Nicklas Jadeland, Juha Riihijärvi, Marcel Rodman, Mikael Wahlberg, Carl Söderberg, Christian Sjögren, Toni Mäkiaho.

IK Oskarshamn:
Målvakter: Timo Leinonen (Henrik Karlsson)
Backar: Per Svensson, Erik Simonsson, Tom Linder, Magnus Eriksson, Andreas Schultz, Mattias Nilsson.
Forwards: Rasmus Eriksson, Linus Bladström, Mattias Beck, Alexander Johansson, Johan Hägglund, Fredrik Jaensson, Fredrik Johnsson, Johan Rynå, Fredrik Lovén, Thomas Gustavsson, Lars-Peder Nagel, Robin Engström.


Första perioden

Fredrik Johnsson visades ut efter 2.30 för roughing efter att ha gått ojuste emot Jonathan Coleman som debuterade för Redhawks. Förstakedjan med Söderberg, Riihijärvi och Sjögren ställde upp tillsammans med Frylén och Björk. Därefter blev det Öberg tillsammans med Forsberg och Rodman, samt Norgren och Henrik Broman. Det verkade som om tränarna valt att köra normala femmot i powerplay, och spetsade inte laget vid försäsongens första powerplay, som blev resultatlöst.
Under matchens inledande fem minuter var Malmö Redhawks det klart dominerande laget, givetvis stärkta av spelet i numerärt överläge.

Efter 5.34 åkte Redhawks på ett lagstraff för för många spelare på banan. IKO började starkt, men Johan Norgren offrade sig och täckte av det första riktigt bra skottläget. Härligt att se Nicklas Jadeland gå in och hjälpa Frederik Hentze i en gruffduell efter avblåsning.

Efter 8.21 hade Mikael Wahlberg ett fint samarbete med Edvin Frylén, och ahde det inte varit för att Per Svensson hakade, höll i och satte upp klubban i ansiktet på Wahlberg hade vi fått se matchens första mål. Istället utvisades Svensson 2+2 för den höga klubban.
Redhawks var kanske inte trögt, men något idéfattigt när det skulle anfallas i powerplay, minuterna gick och inte mycket hände.
Kim Staal och Jan Öberg var båda inblandade i Redhawks första mål under försäsongen 2005.

Efter 15 minuters spel var det nära ett Oskarshamnsmål när Frederik Hentze haft otur med en klubba som fastnade i sargen, men Corey Hirsch stod på plats och styrde undan pucken.
Minuten senare var det istället nära att Redhawks gjorde mål genom Kim Staal - två gånger. Först på ett genombrott, och därefter i den efterföljande tilltrasslade situationen. Istället kunde Jan Öberg trycka in sitt första mål för Malmö Redhawks efter 16.01!

Sekunderna efter det efterföljande nedsläppet kom Carl Söderberg fri. Dragningarna var det inget fel på, men duktige Leinonen kunde mirakulöst avvärja Calles delikatess.

Efter 17.58 visades Kim Staal och Andreas Nilsson ut för slashing respektive roughing, i en situation där Staal bedömdes ha rört med sin klubba på Timo Leinonen, och Nilsson överreagerade.

Första perioden dominerades klart av Malmö Redhawks, och även om inte de vassa avsluten, passen eller uppspelen fanns där så fanns intentioner till härligt underhållande hockey bland de svartklädda pågarna.


Andra perioden

Perioden inleddes piggast av Malmö, och det var Toni Mäkiaho respektive Marcel Rodman som stod för farligheterna.

Fredrik Jaensson visades ut för att ha skjutit pucken över sarg (ny regel!) efter 4.06, och fem sekunder därefter åkte IKOare nummer två ut, Linus Bladström. Och rubriceringen av brottet var detsamma. För Redhawks väntade 1.55 i spel fem mot tre!
Carl Söderberg drog på en backhand på nära håll, men Leinonen hade pucken i plocken!
Redhawks pressade på ordentligt med två man mer på isen, Coleman och Jussi stötte pucken sinsemellan á la flipperspel, men i de avgörande lägena gick Leinonen vinnande ur samtliga strider.
I nästa powerplay var Kim Staal den mest aktive, men skotten var av bristande kvalité.

Oskarshamn klarade det numerära underläget, och fick sekunderna efter det själva chansen till powerplay när Marcel Rodman åkte ut för hakning. Redhawks boxplay var stabilt, och det var Redhawks som hade störst puckinnehav under de två minuterna med en man mindre på banan.

I Redhawks-båset har kostymer och finskor bytts ut mot jeans, gympadojor och vinterjackor.

Oskarshamns sjunde utvisning kom efter 10.09 när Johan Hägglund åkte ut för interference. IKO följde upp Redhawks beteende från det förra utvisningstillfället, och gjorde mest. Bladström gick med fart och finess genom försvaret och var nära en kvittering, men Hirsch avvärjde.

Juha Riihijärvi jobbade först hemåt i en IKO-kontring, fick tag i pucken och trollade bort hela IK Oskarshamn på väg upp. Han serverade lekkamraten Carl Söderberg som missade det fina läget, men Leinonen släppte retur och i slottet fanns Juha Riihijärvi som sittandes stötte in 2-0. Jussi drog ner stora applåder och vinkade glatt till sin hemmapublik.

I slutet av perioden, när Oskarshamn både skaffat och bränt en kanonchans, utbröt ett gammalt hederligt hockeygruff med många inblandade. Till syndabockar utsåg dock domare Ulrik Lindh Christian Sjögren och Fredrik Jaensson. Jaensson åkte på slashing plus roughing, och Sjögren endast på roughing. Detta efter tid 17.03.
Powerplay styrdes upp på ett mycket bra sätt av Riihijärvi, Söderberg och Coleman, och det var för en stund svårt att tro att laget varit på is i endast två veckor.
Alexander Johansson fick ett friläge när Henrik Broman fallit vid offensiv blå, men Corey Hirsch rörde sig blixtsnabbt i sidled och avvärjde både avslut och retur med sitt högra benskydd.

Redhawks var det bättre laget även i andra, återigen naturligtvis stärkta av många powerplay. Corey Hirsch kändes vass när han väl behövde ingripa, vilket inte var så ofta, men när det väl var så var det ordentligt.


Tredje perioden

Corey Hirsch stod för en fin plockräddning med minuten spelad. Henrik Broman visades ut, och strax därefter visade Miska Kangasniemi återigen att det är tråkigt att vara en motståndare till honom om man befinner sig mellan honom och en sarg.
Redhawks hade inga problem at reda ut det numerära underläget.

Mattias Beck visades ut efter 5.21 för hooking. Återigen var det först när Riihijärvi och Söderberg visade sig som det började hända grejer. Coleman stod bra vid blå och styrde spelet, skotten lämnade dock övrigt att önska.
Strax efter IKO blev fulltaliga gjorde 2-1 efter att Johan Norgren hamnat på fel sida om sin motståndare.

Oskarshamns Tom Linder åkte ut för tripping efter 8.28 till coach Brobergs stora missnöje. Ävenen andra PP-formationen lyckades skapa en del, och när Kim Staal fick powerplayets bästa läge ville han göra det lite för snyggt, och det blev en eller två dragningar för mycket.
Strax därefter åkte IKOs Hägglund ut för en hög klubba i självaste Juha Riihijärvis ansikte. Jussi själv åkte ut sekunderna senare för att ha skjutit pucken över sargen, och spelet rycktes sönder för de båda lagen med de många utvisningarna.

Matchtempot sjönk något, och icingpuckarna duggade tätare.
Toni Mäkiaho gruffade med Magnus Eriksson (som provtränat med Redhawks) och båda åkte ut 2 minuter för roughing.

Med en minut kvar av matchen var det sånär att Marcel Rodmans pass till Mikael Wahlberg resulterade i ett tredje Redhawks-mål, men Leinonen glänste denna afton vilket vi också förväntat oss.

Malmö Redhawks vann årets första träningsmatch mycket rättvist, och siffrorna både kunde och borde blivit större. Härligt att starta 2005/2006 med en seger!


Matchfakta: 
Malmö Redhawks - IK Oskarshamn 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)

1-0 (16.01) Jan Öberg (Staal)
2-0 (33.52) Juha Riihijärvi (Söderberg)
2-1 (47.48) Johan Hägglund (Jaensson)

Skott: 28-17 (9-4, 14-10, 5-3)
Utv: Redhawks 7x2, IKO 13x2
Domare: Ulrik Lindh
Publik: ca 800


Eftersnack

Presskonferensen var en enmans-show där "Osten" på egen hand redogjorde för sin syn på kvällens match mot IK Oskarshamn.

"Det här är två lag som säkert tränar mycket, det verkade så. Det var ett nyttigt motstånd för oss, ett bra motstånd. Tycker vi visade mycket vilja, men hade inte rätt timing i de avgörande lägena, och det gäller väl för båda lagen. Sen var det två mycket bra målvakter i de båda lagen. Corey fick en svår match med långa stunder utan något att göra, men klarade det bra när chanserna kom emot honom."

"Jag tycker vi ska kunna avgöra matchen lite tidigare, vi har många powerplay. Men vi har inte tränat powerplay utan endast jobbat på vårat grundspel. Vi hade fem mot tre i två minuter, och där måste vi sätta dit den. Men vi har inte ägnat en sekund åt powerplay."

"Seger är seger, och det var rättvist."

"Med att träna mycket menar jag att vi har haft ungefär två pass om dagen plys fysträning de senaste två veckorna."

"Vi hade inte rätt timing eller rätt speed. Effektiviteten måste bli bättre och det ska den bli. jag tycker vi hade ett mycket bra backspel överlag, Björk var mycket bra och Coleman kändes säker. Men alla backar gjorde det bra."

"Oskarshamn spelade fysiskt. Jag är nöjd med vårt tåga, vår attityd. Jag tycker vi visade stort hjärta och ambition, när vi hade brister i timingen."

"Nu åker vi till Danmark nästa vecka. Det är bra att vi får vara tillsammans och forma oss till en bra enhet."

Om Juha Riihijärvi...
"Såklart är Jussi något extra... Han är en riktig kvalitetsspelare. Men jag tyckte även att Calle var mycket bra. De två tillsammans med Coleman var de som syntes mest, som var mest aktiva. Och alla fick bra lägen att sätta dit den."

Om den nya regeln där man som utespelare blir utvisad om man skjuter pucken över sargen...
" Skjuter man pucken avsiktligt över sargen, då tycker jag det är rätt. Har alltid tyckt det varit orättvist mot målvakterna att de ska åka ut om de råkar skjuta ut pucken, med sin stora klumpiga klubba. Men det får ju inte överdrivas, jag menar om klubba går mot klubba och pucken går ut ska det inte vara utvisning. Är det i ett avgörande skede i matchen, och det uppenbart görs avsiktligen, då ska det vara utvisning.
Men sen är det lite godtyckligt också, jag menar på ena sidan har du plexi hela vägen, men inte på andra. Det blir lite ojämnt var pucken skjuts ut högt också..."



designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement
designelement designelement 











Uppdateras av Leap | Design av Kapacitet