 |
 |
 |
 |
 |
 |
Malmö Redhawks årsmöte 2005-06-29
Nedan följer en summering av vad som hände på Malmö Redhawks årsmöte onsdagen den 29 juni 2005. Bland annat valdes Mats Engstrand till ny styrelseordförande. Engstrand har tidigare varit vice ordförande och har fungerat som tillföreträdande ordförande sedan slutet av april månad.
Mötet öppnandes av Mats Engstrand som inledde med att hälsa alla välkomna till denna summering av verksamhetsåret 2004/2005. ”Det har varit ett dystert år, men trots detta redovisar vi ett intakt eget kapital. Anledningen till att vi kan göra detta beror enbart på en person och det är Percy Nilsson. Nu ska vi begrunda att vi ramlat ur Elitserien och göra allt för at ta oss tillbaka. Det är bara att inse att detta är idrottens villkor, det finns vinnare och förlorare, och det är det som gör idrotten intressant. Nu måste vi se framåt och låta dagens summering bli en start på det nya. Vi ska tillbaka och detta genom en trygg och klok satsning. Det kommer inte att bli en enkel väg, och det är inget som någon kan göra ensam. Vi behöver ett elitlag i Malmö även under vinter,” inledde Mats Engstrand årsmötet med.
Därefter valdes Bertil Jönsson till mötets ordförande och Thomas Stenberg till sekreterare. Bertil drog igenom dagordningen och gick igenom bland annat verksamhetsberättelsen, balans- och resultaträkningen.
 Redhawks nytillträdde VD, Thomas Stenberg, blev mötessekreterare. Och årsmötet hölls som vanligt av Bertil Jönsson (t.h.).
Efter detta lade valberedningens ordförande, Per Malmström, fram valberedningens förslag till styrelse. Mats Engstrand valdes till ordförande. Hela styrelsen för säsongen 2005/2006 ser ut på följande vis:
Ordförande: Mats Engstrand
Ordinarie ledamöter: Tomas Laxholt Mats Larsson Jan Lindblad Per Erik Johansson. Patrik Sylvegård Leif Ekelund
Suppleanter: Mats Lindahl Jan Dahlqvist Göran Gunnesson
Revisorer: Paul Hansson Lars Svenby Revisorsuppleanter Per-Arne Pettersson Bengt Malm
Samtidigt avtackades före detta ordföranden Percy Nilsson och han utsågs även till hedersordförande i föreningen.
 Redhawks nyvalde ordförande, Mats Engstrand (t.v.) överräcker en gammal MIF-pin till den nyvalde hedersordföranden Percy Nilsson (t.h.). Valberedningens sammankallande, Pehr Malmström (mitten), bevittnar roat händelsen.
Mats Engstrand tackade för förtroendet för att han blivit utsedd till ny ordförande. Han tackade även Percy för sina 21 år inom klubben. ”Percy har under sin tid förändrat ett division 2 lag till svenska- och europeiskamästare. De senaste åren har han även gjort en oerhörd insats för ekonomin,” berättade Engstrand.
Årsmötet avslutades med att man traditionsenligt utsåg årets junior. I år gick priset inte helt oväntat till Calle Söderberg.
Efter att mötet avslutades berättade föreningens VD, Thomas Stenberg, om framtiden, Percy Nilsson om Hyllie Arena och sportchefen Peter Andersson om truppen.
Text: Jenny Henrichson Foto: Johan Henricson
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |