 |
 |
 |
 |
 |
 |
Skulden är betald
Eftersom det spekulerats i ämnet väljer vi att förklara turerna kring betalningen till Malmö kommun.
Det var för ungefär en vecka sedan som ämnet blommade upp i media. Malmö Redhawks hade en hyresskuld till Malmö kommun på cirka 1,2 miljoner svenska kronor, och den hade inte blivit betald.
Vi kan meddela att den är betald. Den betaldes i enlighet med den överenskommelse Malmö Redhawks haft med Malmö kommun, vilken var att betalning skulle ske senast den 31:e maj. - Finns ju ingen anledning att betala in en sådan stor summa i förtid, men nu är den betald och vi kan dra ett streck över den grejen, kommenterar Malmö Redhawks nytillträdde försäljningschef Glenn Silverholt.
Vardagen fylls med goda nyheter för Redhawks-fantasten i dessa dagar. Igår blev fyra namn officiellt klara för Malmö Redhawks, idag kan vi meddela om att skulden är betald - och dessutom bedrivs ett intensivt arbete på försäljningssidan. - Vi är ute och besöker tilltänkta samarbetspartner/sponsorer. Hittills så blir vi väldigt väl mottagna, hälsar Glenn Silverholt som avslutning.
Text: Johan Cedervall
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |