 |
”Jag kände att jag hade mer att ge”
Jesper ”Faxe” Damgaard är tillbaka i svensk ishockey och i Malmö Redhawks efter blott en säsong på hemmaplan i Danmark och i Rödovre. Den danske landslagskaptenen, som valdes till den danska ligans mest värdefulle spelare under sitt comebackår, kände dock att han hade mer att ge och är alltså tillbaka i klubben han redan gjort sex A-lagssäsonger för.
Lämnade Malmö för att testa något nytt
 |
|
Jesper Damgaard. | ”Jeppe”, som han också kallas, kom till Malmö som 18-åring 1993. Konkurrensen på backsidan var stenhård under de framgångsrika åren, och Den Store Dansken valde att lämna Malmö efter sju säsonger i klubben varav sex i A-laget vid en ålder av 25 år. Det var dags för något nytt. - Jag lämnade Malmö mycket för att jag hade hamnat i ett fack. Jag var femte-sjunde back och jag kände att jag stod still i karriären. Det var precis som du säger, dags att prova något nytt, berättar Jesper som tog ett avstamp i karriären i tyska Oberhausen Revier Löwen där det blev två framgångsrika säsonger. - Ja, där fick jag mitt genombrott det första året. Vi hade en svensk tränare och flera svenska spelare i laget. Det var min första riktigt stora säsong, minns han.
Fyra år i Örnsköldsvik Det gick så pass bra i Tyskland för den nytände Damgaard, att MODO hörde av sig. Den föredetta danske landslagstränaren i form av svenske Jim Brithén ville ha Damgaard till sitt nya jobb i Örnsköldsvik. Där uppe fanns redan landslagskamrat Kim Staal, tillika före detta lagkamrat i Malmö, men ”Stalle” uthärdade bara två år i obygden, ”Jeppe” stannade i hela fyra säsonger. - Haha, jag trodde inte jag skulle stanna där i fyra säsonger. Jim Brithén ringde mig efter att jag hade haft honom i landslaget, och det är inte många som får chansen att spela i MODO, så när chansen kom kändes det spännande. Min andra säsong där var min bästa säsong, hittills. Jag hade fyra bra säsonger i Ö-vik, sammanfattar Damgaard.
Nytt utlandsäventyr Jesper valde att åter testa lyckan i Tyskland efter åren i MODO. Ny adress blev Augsburg Panther, och samma säsong står han noterad för en (1) match för schweiziska storklubben Lugano, något som kräver en förklaring. - Ja en match där finns med på meritlistan, det är jag och Peter (Andersson) som har spelat i Lugano, haha. Fyra säsonger i en klubb är en lång tid, så efter de fyra åren i MODO var jag på gång till Malmö, men ingen av parterna kom till skott, och eftersom jag hade trivts bra i Tyskland förra gången så kändes det som ett bra alternativ. Hockeyn är inte lika uppstyrd i Tyskland som i Sverige. Allt är mer fritt och inte så organiserat varken på eller utanför isen. Nu kom jag till ett bottenlag och det var ingen kul säsong. Sen stack jag till Lugano eftersom det var problem med pengarna i Tyskland, men tyvärr åkte de ut redan i kvarten, så det blev inget långt äventyr i Schweiz, berättar Jesper.
Comeback i danska ligan Det bar av hemåt, till Rödovre i Köpenhamn. Jesper flyttade ”hem” till Staffanstorp och spelade i sitt hemland på pendlingsavstånd från sin svenska bostad. Rödovre som förutom ”Jeppe” även mönstrade exempelvis ”Jussi” Riihijärvi dominerade i ligan och vann grundserien storstilat. Sen, i kvarsfinalen, tog det hastigt och olustigt slut direkt. - Vi åkte ut i sjunde avgörande matchen, så det var inte så inte hastigt, haha. Vi hade ett riktigt bra lag, bra importer och en del landslagsspelare. I serien vann vi mycket, även mot alla topplagen. Tidigare har lottningen till slutspelet gått så att de bästa lagen fick välja motståndare, men nu var det lottning. Vi lottades mot lag åtta, och det laget var det som vi hade haft svårast mot hela säsongen. Och det blev svårt i slutspelet också. Det avgjordes i sjunde och sista omgången. Vi ledde med ett par minuter kvar av matchen, men sen vände de… tyvärr. Då dog hela hallen, minns han.
Ville spela på en högre nivå Efter comebacken i dansk ishockey, som utvecklats en hel del sedan han lämnade den, blev han utnämnd till den mest värdefulle spelaren i ligan. - Ja det kändes stort, haha. Det var lite nervöst inför säsongen att åka ”hem” efter 15 år utomlands. Men jag var väldigt laddad inför säsongen, och är väl ganska nöjd med säsongen, förutom det sista i kvarten. Treårskotraktet med Rödovre blev bara ettårigt. Det blev Malmö igen, och ännu närmre till jobbet från hemmet i Staffanstorp, bland annat. - Det var flera anledningar. Personligen så kändes det viktigt att spela någonstans så att jag kunde träffa barnen mycket. Sen kändes det även helt rätt hockeymässigt. Jag kände att jag hade mer att ge än och att jag ville spela på en högre nivå, som den svenska ligan kunde erbjuda. Jag trivs väldigt bra i Malmö och med klubben, allt runt om kring är proffsigare än senast jag var här. Sen känns det även otroligt inspirerande med den nya arenan jättekul, och möjligheten att spela upp oss till Elitserien. Det kommer att bli ett lyft för hela Malmö! tror Jesper.
Rutinerat kaptensämne Ja, klubben har utvecklats och det nya palatset till hemmaplan väntar runt hörnet. Jesper Damgaard har utvecklats massor under åren i frånvaro, och det är en rutinerad back som Peo Larsson lyckats binda upp till 2010. - Man spelar mycket jämnare nu än tidigare. Man har blivit bättre på det mesta och håller en jämnare nivå. På senare år har jag blivit mer allround, både i defensiven och offensiven, samt mer passningssäker, säger han själv om vad som hänt sedan våren 2000 som var hans senaste i Redhawks tröja. Då stred han för en av de sista backplatserna, nu är han utnämnd till kaptensämne av Håkan Karlsson. Ett uppdrag han också har rutin av, på landslagsnivå dessutom. - Det är klart att jag hade sett det som en stor ära att bli en av lagets kaptener, men det är inget jag tänker på. Men vissa ledaregenskaper måste man väl ha, då jag har varit kapten i landslaget 8-9 år, jag var alternerande kapten i både Tyskland och i MODO. Men det är upp till ledningen att bedöma. Samtidigt känns det kul om Håkan ser mig så, men det är som sagt inget jag tänker på, påpekar han.
Firar semestern på Legoland En sak har inte förändrats ett dugg sedan år 2000. Det är samma glade, ödmjuke och supertrevlige dansk nu som då, med samma goda kunskaper i det svenska språket som han länge haft. Den här gången kommer han bära nummer 7 istället för 15 som han hade förra gången, men det är rimligt att man har lite mer att säga till om som flerfaldig dansk landslagskapten än som junior i ett mästarlag. Under sommaren laddar Jesper Damgaard för comebacken i Malmö med sina barn, annars är sommarplanerna ganska obefintliga. - Vad jag ser framemot när det gäller sommaren? Bra fråga... Det enda jag har planerat är att det blir en sväng till Legoland med barnen, sen får vi se, säger han. Och ler.
Foto:Morten Christensen
Foto:Morten Christensen
Foto:Morten Christensen
|
 |