 |
 |
 |
 |
 |
 |
Summering av Malmö Redhawks U11:s och U10:s säsonger Nu har vi snart gått igenom samtliga av Malmö Redhawks junior- och ungdomslags säsonger. Idag får vi redovisningar av U11 och U10.
U11 En fantastiskt rolig men arbetsam säsong är slut. Team 97 har under säsongen genomgått en stor förvandling. Truppen bestod när säsongen började av 17 spelare (2 målvakter och 15 utespelare) födda -97. När säsongen var slut hade vi en av föreningens bredaste trupper med 28 spelare födda 1997.
Förändringen av gruppens sammansättning har satt alla i och kring laget på prov. En väl sammansvetsad trupp som utvidgas med drygt 10 nya spelare kräver respekt och förståelse från spelarna samt engagemang och tålamod från ledarna. Mycket av det vi byggt upp tidigare behövde vi börja om med igen. I det stora hela har förändringen gått fantastiskt bra.
Vi startade säsongen den 11 augusti med att åka till Skillingaryd på ett minicamp. Syftet med resan var att känna på utrustningen samtidigt som vi fick möjlighet att komma nära varandra under en helg.
Vi har tränat tre dagar i veckan jämna veckor samt två dagar i veckan ojämna veckor, vilket i slutändan gett oss 80 träningar under säsongen. Vi har även haft förmånen till målvaktsträning ojämna veckor. Målvaktsträningen har gett ett tydligt och mycket bra resultat på våra målvakter och är en mycket viktig del i utbildningen.
I matchträning har vi under säsongen spelat seriespel i U11 södra med Limhamn, Pantern East, Helsingborg, Lund och Trelleborg, samt även i U11 västra med Rögle, Pantern West, Åstorp och Landskrona. Vår målsättning har hela säsongen varit att försöka matcha laget efter motstånd. Västra serien vann vi obesegrade medan vi blev 3:a i södra. Många av spelarna har även matchats i 96:ornas seriespel vid ett flertal tillfällen.
När det gäller cupspel så arrangerade vi hemmacupen Otto Magnusson Cup som drog många nya lag till Rosengårds ishall. Vi hade besök från Slovakien (Dukla Trencin), Danmark (Rödovre, Hvidovre, Gentofte och Rungsted) samt från Sverige (Härryda, Mörrum och Pantern). Cupen blev lyckad för oss med stort plus i kassan.
Utöver hemmacupen var vi i Tyringe, Mörrum, Kristianstad (96-cup), Karlstad (Milko Trophy) samt en gemensam cup med Pantern.
Tillsammans har ledare och föräldrar gjort en riktigt bra säsong och lagt grunden för ett väldigt intressant 2008-2009. Vi ser tillsammans stora möjligheter och vet att man måste våga för att lyckas.

Tränare: Pierre Schultz, Thomas Westin och Niklas Söderberg Lagledare: Peter Kruus Materialare: Leif Jönsson
U10 Ett nytt hockeyår är över och vi kan konstatera ett nytt händelserikt år för våra spelare. Vi är mycket stolta över vad Malmö Redhawks 98:or presterat på och utanför rinken.
Spelartruppen bestod i slutet av säsongen 07/08 av 20 spelare. Under året har tre nya spelare tillkommit.
Under 07/08 har vi genomfört ca.70 st träningar. Vi har spelat 25 tränings- och seriematcher samt spelat i sju cuper, där vår egen avslutningscup (Grand Finale på Isstadion) var den klart mäktigaste.
Träningsflitigheten är hög, vilket för oss tränare är glädjande. Det är fortsatt viktigt att hålla balansen mellan motivation och antal träningstillfälle.
Vi har under säsongen som gått försökt att jobba med skridskoåkningen som huvudtema, och vi hoppas att detta på sikt ska ge det lilla extra som krävs.
Vi har även haft teknikträning med Anders Arkenstedt vilket varit positivt i våra ögon för killarna i deras utveckling och även gett oss ledare lite tips och idéer. Vi har även haft ett veckotema varje vecka där tyngdpunkten legat på olika moment som skridskoteknik, passningar, puckföring och skott.
De matcher som spelats under säsongen har visat att killarna har ett stort hjärta för hockey och att det är det bästa som de vet.
Alla har fått delta och känna sig delaktiga i vårt underbara gäng, fastän alla killarna tycker att just de får spela för lite.
Med dispens fick Grand Finale cupen genomföras på stor is. Alla killar var hela och friska och hjälptes åt att bära laget till final. I finalen visade sig Nybro (med en femma inlånad från Linköping) vara för svåra. Men cupen har genererat flera bra kontakter, där det redan är planerat in en inline/fotbollscup i sommar med dessa lag.

Tränare: Jonas Björklund, Roland Johansson och Mikael Virgili Lagledare: Ronnie Johansson och John Tyrstrup Material: Niklas Olsson och Mikael Onsmar
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |