designelement

Malmö Redhawks logotyp



Stadium

NikeBauer

designelement
designelement
designelement
designelement Intern länk: Startsidan designelement NyheterKlubbenA-LagetUngdomMarknadBiljetterShop
designelement designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement

 - Vi jobbar mycket med variation

I måndags drog Malmö Redhawks igång sin sommarträning. För att kolla av hur det har sett ut tog vi ett snack med tränaren, Bobo Simensen.

Hur känns det att vara igång igen?
-Det känns bra och det som känns extra kul är att stommen av spelare redan är på plats. Vi körde ju igång i måndags och har redan kört fyra pass. Nu kommer vi att köra tester torsdag och fredag i explosivitet, spänst och styrka.

Hur har det sett ut under de inledande dagarna tycker du? Har det varit tunga ben?
-Nej det tycker jag inte. Jag tittade på brottningen igår, vilket var det andra passet för dagen och de ser jäkligt sugna ut. Alla verkar trivas med tillvaron som de har här. Som tränare saknar man kanske lite att vi inte är fler i dagsläget, men vi jobbar för fullt för att få in fler spelare i laget. Till och med Peter var med och körde dagens spinningpass, han tog täten, haha.


Malmö Redhawks nya tränarduo, Peter Andersson & Bobo Simensen, deltog båda i dagens spinningpass.

Berätta hur upplägget ser ut?
-Enligt Jonas (Morin) ska vi jobba mycket med variation. Spinningen kommer vi t.ex. att behålla även under säsongen för att bibehålla konditionen. Vi kommer sen att köra fram till en vecka efter Midsommar och sen träffas vi igen den 28:e juli. Planeringen är klar fram till seriepremiären och vi kommer förhoppningsvis att spela åtta träningsmatcher. Detaljerna kommer med all säkerhet att bli klara inom kort och då offentliggör vi dem. Vi kommer även att ha ett träningsläger, på hemmaplan i år, som vi avslutar med en bortamatch i Danmark.

Hur pass mycket kommer du att vara delaktig i sommarträningen?
-Jonas är ansvarig för fysträningen. Det har funkat bra tidigare, och det kommer även att fungera bra i år. Jag kommer också att vara här och ”övervaka” haha. För min del blir det mycket planeringsarbete, avslutar Bobo.

Nedan hittar ni bilder från tisdagens båda träningspass:


Man inledde med styrka och kondition på Atleticum. På bilder ser vi Robin Nilsson-Alvarez på väg mot högre höjder.


Marcus Olsson är tillbaka i Malmö!


Marcus Paulsson kämpar och pustar.


Medans resten av laget körde konditionsträning, fick Martin Samuelsson koncentrera sig på lättare styrkeövningar för att rehabilitera sin fot.


På eftermiddagen var det dags för dagens andra pass. Här är en bild från uppvärmning inför säsongens första brottningspass.


Det stod även en hel del situps på brottningsschemat.


Styrketräning med mänskliga tyngder. Nilsson-Alvarez lyfte Wallgren, och Steén lyfte Björk.


Fler parövningar


Söderberg jobbar med Weihager på ryggen.


Vi avslutar med en bild på Marcus Paulsson. Kan faktiskt inte säga var han sysslar med... Döm själva.

Foto: Marcus Magnertoft och Jonas Morin
designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement
designelement designelement 











Uppdateras av Leap | Design av Kapacitet