designelement

Malmö Redhawks logotyp



Stadium

NikeBauer

designelement
designelement
designelement
designelement Intern länk: Startsidan designelement NyheterKlubbenA-LagetUngdomMarknadBiljetterShop
designelement designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement

Eriksson och Casselståhl har anslutit

Nu har även Fredrik Eriksson och Daniel Casselståhl anslutit till Malmö Redhawks försäsongsträning. De har inledningsvis fått genomgå en del tester, men de har även hunnit med att vara med på den ordinarie träningen.
- Både Freddan och Cassel har visat bra resultat och de faller helt klart inom ramen för var vi ska ligga vid denna tidpunkt av säsongen, meddelar fystränaren Jonas Morin.

Daniel kom till Malmö i helgen och Fredrik anlände under måndagsförmiddagen. Casselståhl fick börja med att springa Cooperstest, medan Fredrik kommer att köra sitt konditionstest på cykel, då han har känning i ena knäet när han springer. Både har testats i ”brutalbänken”.

Eriksson vid tisdagens styrkepass.

Medan Jonas under måndagen testade dessa båda, fick övriga laget springa milen i bokskogen.
- Vi tog inga tider på dem, utan de fick helt förutsättningslöst ta sig runt för att få igång hjärtat. Om ett par veckor kommer det däremot att bli tidtagningar då träningen intensifieras ytterligare, menar Jonas.

Idag, tisdag, körde man mestadels styrketräningen och det var mycket teknik- och positionsträning.

Bystöm tränar teknik.

Jonas fortsätter:
- Killarna fick träna mycket frivändningar och knäböj idag. Vi körde med lättare tyngder, just för att tekniken skulle sätta sig.

Casselståhl tränar frivändningar. Björken inspekterar. 

Tisdagens pass avslutades sedan med en beachvolleybollmatch på Bellevuestadion.
- Vi försöker variera träningen så mycket som möjligt och just beachvolleyboll är ett kul inslag. Det är faktiskt även betydligt bättre träning än vad många tror. Det är rätt jobbigt att springa i sanden.

Vilka vann då?
- Vi körde ”gamlingarna” mot de unga och de gamla vann med 2-0 i set, 15-13, 15-13. Uno coachade det laget så det var väl en coachseger, skrattar Jonas.

Det vinnande laget: Paulsson, Björk, Permin, Casselståhl, Byström, Eriksson och Öberg.

Imorgon onsdag, ansluter även Martin Samuelsson till truppen och barmarksträningen.

Foto: Tommy Glanrup & Jonas Morin
designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement
designelement designelement 











Uppdateras av Leap | Design av Kapacitet