designelement

Malmö Redhawks logotyp



Stadium

NikeBauer

designelement
designelement
designelement
designelement Intern länk: Startsidan designelement NyheterKlubbenA-LagetUngdomBiljetterShopMarknad
designelement designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement

Genrepet

På fredagskvällen möter Malmö Redhawks Färjestad på bortais. En vecka senare drar Kvalserien igång - och matchen mot Färjestad blir den sista innan dess. Det är ett motiverat jumbogäng som åker till Karlstad för att för tredje gången för säsongen plocka poäng av Mästarna på bortais.

Redhawks har haft "lätt" för FBK
Under denna märkliga säsong, där Malmö Redhawks nu till slut står som superjumbo i Elitserien, har Redhawks plusstatistik på tabelltvåan HV71, och i tre av hittills fyra matcher har man tagit poäng mot seriesegrande Färjestad. Den enda förlusten under ordinarie tid har kommit hemma på Isstadion vilket innebär att Redhawks tagit poäng i båda bortamatcherna i Löfbergs Lila Arena i Karlstad hittills.

Snack om morgondagen och Kvalserien
Nu börjar upptrappningen inför Kvalserien. Peter Andersson vet det mesta som finns att veta om Kvalserien och har rutin att bidra med. Andreas Thuresson är en av krigarna som ska fixa det, och i "Dagens Snackis" nedan låter han meddela att laget faktiskt är taggat inför det för tabellen helt betydelselösa mötet med Färjestad. Det blev mycket snack inför denna Elitseriens sista omgång, och här nedan kan du läsa vad det snackades om...

Fansen tog rätt beslut

Peter Andersson, sportchef

Mikael Wahlberg blev utsedd till "Årets Hök" och har gjort sin bästa elitseriesäsong genom tiderna. Kommentar kring det?
   - Helt rätt beslut av fansen tycker jag! Han har varit nyttig hela året.

Peter, du har ju varit anställd i någon form under alla elitkval som Malmö genomgått. På vilket sätt bidrar du till årets lag med den rutinen? Jag menar, kan man ge tips och strategiska funderingar eller gör man bäst i att vara tyst…?
   - Jag tror det viktigaste är att skapa en positiv känsla i laget, och det gör man genom att vara positiv när man går till jobbet varje dag. Och så tror jag att man bör ha en positiv inställning till kvalet.

Kommer vi spela någon träningsmatch under veckan som kommer eller blir morgondagens match mot Färjestad genrepet inför Kvalserien?
   - Vi kommer inte spela några träningsmatcher, utan träna och ladda inför kvalet.

Färjestad till skillnad från de andra "storlagen" i svensk hockey verkar aldrig svikta, utan år efter år har de nya framgångar. Vad beror det på och vad kan vi lära av dem?
   - Javisst, och så har det i princip varit sedan 80-talet. Jag tror absolut det är viktigt att titta på hur de bästa gör, och se om det finns något man kan ta efter.

"Det finns motivation i laget"

Som så många andra i laget åkte även du på influensa här tidigare i veckan, men nu är du frisk igen?
   - Ja, jag känner mig återställd. Jag fick lite spyattacker och feber i fredags och tvingades avbryta matchen mot MODO. Influensan har ju gått ett par varv i omklädningsträningsrummet, så nu får vi hoppas att den snart är på väg ut. Var med och tränade idag och nu känner jag mig fit fot fight inför morgondagen.

Sista grundseriematchen imorgon. Hur motiverar man sig inför en så pass betydelselös match som det ändå är?
   - Vi ser inte det som en betydelselös match utan som en chans för oss att få avsluta serien på ett bra sätt och visa att vi egentligen inte skulle ligga där vi ligger. Nu har vi chansen att visa det inför Kvalet och detta mot seriesegrarna, så det finns definitivt motivation i laget.

Andreas Thuresson


Lär och tar poäng av de bästa

Thomas Stenberg, VD

Det känns lite märkligt att behöva kvala när vi har plusstatistik på tvåan HV71 och hittills tagit poäng i tre av fyra matcher mot seriesegrande Färjestad, eller hur? 
   - Det visar bara hur jämn serien har varit i år men också hur viktigt det är att kunna avgöra matcher i slutminuterna vilket har varit vår Akilles häl i år.
   - Sen är det intressant att vi har lättare att ta poäng av topp lagen...

Säsongens första elitserieseger kom mot Färjestad - det vore ju ganska trevligt om vi kunde knipa säsongens sista elitserieseger mot dem också. Men vad talar för att vi gör det?
   - Att vi är inne i en fas av allt bättre spel samt att vi har haft bra matcher mot Färjestad tidigare i år. Men samtidigt måste vi vara medvetna om att vi spelar i lejonets kula, eller kanske rättare sagt vargarnas kula (hehe).

Färjestad till skillnad från de andra "storlagen" i svensk hockey verkar aldrig svikta, utan år efter år har de nya framgångar. Vad beror det på och vad kan vi lära av dem?
   - De har precis som du säger varit ett stabilt lag de senaste åren, ja i princip ända sedan de fick sin nya arena vilket gav dem bättre muskler och bättre möjligheter att vara mer långsiktiga i sitt arbete. Jag tycker att de har en bra filosofi och jobbar långsiktigt med sin verksamhet. De har klara mål och har skapat en speciell "Färjestads-anda" i och runt klubben. Vi kan lära oss jättemycket av Färjestad och vi tittar naturligtvis mycket på dem och hur de har lyckats, men vi tittar även på de andra klubbarnas framgångsfaktorer och ser om där är något vi kan använda oss av.







designelement
designelement designelement designelement designelement designelement
designelement
designelement designelement 











Uppdateras av Leap | Design av Kapacitet