 |
 |
 |
 |
 |
 |
Malmö slog Mora i bottenmötet
Malmö Redhawks vann andra raka hemmamatchen när man på måndagskvällen besegrade Mora IK på hemmaplan. En strålande förstaperiod avgjorde för Malmö som vann rättvist i en match som i de avslutande två perioderna var en jämn tillställning. Carl Söderberg tvingades utgå med ansiktsskador efter en ful smäll i slutet av första perioden, vilken också renderade i matchstraff för Mikko Kurvinen.
Jussi inledde och utökade Malmö tutade på från start, och efter att ha rett ut ett tidigt boxplay fick man chansen i powerplay när Mikael Simons åkte ut. Och då slog lagkapten Riihijärvi till och utökade ledningen som tidernas poängmässigt bäste utländske spelare i Elitserien. Jussi sköt 1-0 efter fint crosspass av Lasse Pirjetä efter 5.22.
Thuresson gjorde allt rätt Det var långa stunder spel mot ett mål och när Mora väl fick pucken ur zon erövrade Redhawks den allt som oftast i mittzon och vände spelet direkt. Ett sånt tillfälle föranledde Redhawks 2-0-mål. Söderberg till Wahlberg i mitrtxon som bakom ryggen genast förlängde till Thuresson. Sen skötte JVM-spelaren resten själv. Han klev in i zon, fintade sin back, gick runt och förbi honom och lyfte in pucken snyggt bakom Juha Pitkämäki i Moras mål. Andreas Thuresson, lagets yngste spelare, var periodens kanske bäste spelare också.
Uppryckning av Mora Mora tog sig i sina grönröda kragar och stod för ett betydligt bättre motstånd i den andra perioden. Man gjorde färre misstag i mittzon och förde mer av spelet. Men ett knappt spelmässigt övertag för Mora resulterade inte i många chanser - och de som väl skapades räddades på löpande band av stablie Markus Korhonen.
Reduceringen kom Men efter drygt 14 minuter fick Korhonen ge sig. Kenneth Bergqvist drog pucken mot mål från blå, och framför mål stod Håkan Bogg med en misstänkt hög klubba och styrde in 2-1 bakom en chanslös Korhonen. Målet vållade stora protester hos publik och spelare, och det blev inte mindre när repriserna rullades på jumbotronen.
Redhawks vann rättvist I den tredje perioden pressade Mora på för en kvittering och var förvisso nära ett par gånger, men Redhawks skapade väl så många chanser i den tredje perioden. Avgörandet dröjde dock till matchens slutminut när Tarvainen och Välivaara spelade fram Linus Fagemo som sköt 3-1 i tom kasse och satte spiken i kistan. Totalt sett en rättvis seger, med smolket i bägaren att Carl Söderberg tvingades utgå med ansiktsskador efter första perioden.
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |